taoCMS™ Demo Site: Sports


Home » Sports »

Sports

Watford girls track team on a roll

Posted 5/16/12 (Wed)

Watford girls track team on a roll

By Neal A. Shipman
Farmer Editor

The Watford City girls track team ran away from the competition as the Wolves won the Northwest Conference Track Meet in Watford City last Thursday and the Sakakawea Country Classic at Hazen on Saturday.
“We had many athletes qualify in the last week and we are hoping for good things to happen this week,” stated Greg Brown, girls’ head coach. “We have Regions on Saturday and the athletes are ready. The Northwest Conference Meet was as close to seeing how the Region Meet might turn out, and I thought our girls looked very good against the competition.”
Watford City’s boys team, with several individuals unable to compete because of injuries, didn’t fare  well as the Wolves took fourth at the Northwest Conference Meet and fifth at the Sakakawea Country Classic.
“Guy Ross was having a very good meet on Tuesday as well as a very good year in his events,” stated Dave Gumke, boys head coach. “During the last 50 meters, while on his way to winning the 800 meter run, he pulled a muscle and had to drop out of the race. The injury will take him out for the rest of the season.  He will be missed on the relays and in his individual events.”
This week, the Wolves will be competing in the Regional Track Meet in Tioga. The top three place finishers in each of the regional events will automatically qualify for the State Class B Track Meet.
Northwest Conference Meet - Girls Division
Four Watford City girls, McKayla Haugeberg, Ricki Lindley, Brianna Allex and  Kara Langerud qualified for the State Class B Track Meet during the Northwest Conference Meet in Watford City last Tuesday.
Haugeberg qualified in the long jump with a jump of 16’10” and the javelin with a throw of 116’2”, while Brianna Allex qualified in the 100 meter hurdles with a time of 16.74. Also qualifying was Ricki Lindley in the triple jump with a jump of 34’3” and Kara Langerud in the long jump with a jump of 16’8”.
The girls 3,200, 1,600 and 800 meter relay teams also took first place at the Northwest Conference, while Kade Ross won the 400 meter dash,  Asha Smith won the 3,200 meter run, Ricki Lindley won the triple jump, Hayley Moe won the high jump and McKayla Haugeberg won the pole vault and javelin.
Individual results for the girls team were as follows:
300 meter hurdles: 2. Brianna Allex, 49.74.
3,200 meter relay: 1. (Lea Arndt, Addison Sundeen, Asha Smith, Kade Ross), 10:21.14.
800 meter relay: 1. (Lea Arndt, Bailey Moen, Ricki Lindley, Hayley Moe), 1:55.19.
1,600 meter run: 8. Addison Sundeen, 6:27.44.
400 meter relay: 2. (Kara Langerud, Brianna Allex, Bridget Allex, Ricki Lindley), 53.90.
400 meter dash: 1. Kade Ross, 1:05.11; 2. Lea Arndt, 1:05.26.
100 meter hurdles: 4. Brianna Allex, 16.74 (SQ); 7. Hayley Moe, 17.84; 8. Bridget Allex, 18.04.
800 meter run: 2. Kade Ross, 2:31.20; 3. Asha Smith, 2:32.40.
3,200 meter run: 1. Asha Smith, 12:28.04; 5. Addison Sundeen, 14.31.94; 6. Bessie Schmitz, 14:51.74; 7. Kara Wold, 14:55.44.
1,600 meter relay:  1. (Kara Langerud, Brianna Allex, Lea Arndt, Kade Ross), 4:33.14.
Triple Jump: 1. Ricki Lindley, 34’3” (SQ); 3. Kara Langerud, 33’7”; 4. McKayla Haugeberg, 33’5.5”.
Long Jump: 2. McKayla Haugeberg, 16’10” (SQ); 3. Kara Langerud, 16’8” (SQ); 5. Ricki Lindley, 15’9.5”.
High Jump: 1. Hayley Moe, 4’7”.
Pole Vault: McKayla Haugeberg,10’0”.
Shot Put: 3. Taylor Dwyer, 31’7”; 5. Abby Brown, 30’10.5”.
Discus: 7. Abby Brown, 94’3”.
Javelin: 1. McKayla Haugeberg, 116’2” (SQ); 3. Taylor Dwyer, 100’6”.
Northwest Conference Meet - Boys Division
Watford City’s boys 3,200 meter relay team consisting of Dustin Kleppen, Dillon Smith, Brandon Stoker and Guy Ross took first place in the Northwest Conference Meet with a time of 9:12.04.
Individual results for the boys team were as follows:
300 meter hurdles: 4. Michael Schulz, 46.22; 6. Reid Brown, 49.61; 8. Joe Meuchel, 50.49.
3,200 meter relay: 1. (Dustin Kleppen, Dillon Smith, Brandon Stoker, Guy Ross), 9:12.04
800 meter relay 3. (John Meuchel, Oliver Hermanson, Michael Schulz, Reid Brown), 1:45.74
1,600 meter run: 6. Dustin Kleppen 5:19.84
400 meter relay: 5. (John Meuchel, Bradly Wilson, Oliver Hermanson, Jaryn Homiston), 51.42
400 meter dash: 2. Guy Ross, 54.60; 5. Dillon Smith, 58.59.
110 meter hurdles:  6. Reid Brown, 19.44; 7. Joe Meuchel, 19.64.
3,200 meter run: 6. John Meuchel, 12:28.34; 7. Michael Brown, 12:32.74; 8. Devin Schmitz, 12:38.74.
1,600 meter relay: 4. (Dustin Kleppen, Dillon Smith, Brandon Stoker, Bradly Wilson), 4:04.64.
Triple Jump: 3. Brandon Stoker, 37’0”.
Long Jump: 7. Brandon Stoker, 17’7.5” 8. Dillon Smith, 17’6.5”.
Pole Vault: 2. Logan Gumke, 9’0”.
Shot Put: 8. Andrew Sampsel, 40’2”.
Javelin: 6. Jaryn Homiston, 127’0”.
Sakakawea Country Classic - Girls Division
Watford City’s 3,200 meter relay team turned in a state qualifying time of 10:18.50 to qualify for State at the Sakakawea Country Classic on Saturday, while Asha Smith qualified in the 1,600 meter run and McKayla Haugeberg had another state qualifying leap in the pole vault.
Also placing in first for the girls team at Hazen was 1,600 meter relay team and Haugeberg in the javelin.
Individual results for the girls team were as follows:
100 meter dash: 4. McKayla Haugeberg, 13.49.
200 meter dash:  4. McKayla Haugeberg, 27.73.
800 meter run: 2. Asha Smith, 2:26.74.
1,600 meter run: 1. Asha Smith, 5:31.78 (SQ).
3,200 meter run:  3. Kara Wold, 14:33.81.
100 meter hurdles: 3. Brianna Allex, 17.22; 7. Hayley Moe, 18.40.
300 meter hurdles: 4. Brianna Allex, 50.27.
400 meter relay: 2. (Kara Langerud, Brianna Allex, Bridget Allex, Ricki Lindley), 54.13.
800 meter relay: 5. (Lea Arndt, Bailey Moen, Ricki Lindley, Hayley Moe), 1:57.47.
1,600 meter relay: 1. (Kara Langerud, Brianna Allex, Lea Arndt, Kade Ross), 4:20.53.
3,200 meter relay: 1. (Addison Sundeen, Lea Arndt, Asha Smith, Kade Ross), 10:18.50 (SQ).
High Jump: 4. Hayley Moe, 4’5”.
Pole Vault: 1. McKayla Haugeberg, 10’0” (SQ).
Long Jump: 2. Ricki Lindley, 16’1.5”.
Triple Jump: 2. Kara Langerud, 32’4.75”.
Discus: 5. Abby Brown, 99’7”.
Javelin: 1. McKayla Haugeberg, 129’8”.
Sakakawea Country Classic - Boys Division
Individual results for the boys team were as follows:
1,600 meter run: 8. Dustin Kleppen, 5:17.01.
3,200 meter run: 6. Devin Schmitz, 12:41.90.
110 meter hurdles: 2. Shawn Fulwider, 17.14; 6. Reid Brown, 19.69; 7. Joe Meuchel, 19.88.
300 meter  hurdles: 2. Shawn Fulwider, 43.72; 4. Michael Schulz, 45.44.
Pole Vault: 5. Logan Gumke, 9’0”; 6. Trevor Alveshere, 9’0”
Long Jump: 4. Brandon Stoker, 18’8”; 8. Dillon Smith, 17’5.25”.
400 meter relay: 6. (John Meuchel, Reid Brown, Oliver Hermanson, Jaryn Homiston), 51.77.
800 meter relay: 6. (John Meuchel, Reid Brown, Michael Schulz, Brandon Stoker), 1:43.84.
1,600 meter relay: 3. (Shawn Fulwider, Brandon Stoker, Dillon Smith, Michael Schulz), 3:51.37.
3,200 meter relay: 4. (Dustin Kleppen, Dillon Smith, John Meuchel, Brandon Stoker), 9:20.46.