taoCMS™ Demo Site: Sports


Home » Sports »

Sports

Watford girls win Badlands Conference

Posted 5/09/12 (Wed)

By Neal A. Shipman
Farmer Editor

The Watford City girls track team continues to have great success so far this season as the Wolves won the Badlands Conference Meet in Dickinson last Tuesday and then tied for second at the New Salem Meet on Saturday at the Bismarck Bowl.
“It was another great week to have track meets,” stated Greg Brown, girls’ head coach. “We keep getting better as we look at the times. We have now dealt with some adversity in track meets and have pulled through as a team. If we get all the athletes on the same page at the same time, this is going to be a really exciting crew to watch.”
The varsity boys team continues to run shorthanded with Tyler Bates out with an injury and other runners coming back from injuries. The boys team took fifth at the Badlands Conference Meet and tied for sixth at the New Salem Meet.
“Our boys’ team has been battling through some injuries,” stated Dave Gumke, boys head coach. “We haven’t been to a meet yet that we have had everyone together competing in all of their events. We go with who can go and keep working hard to improve and do the best that we can.”
The next meet for the Wolves will be the Northwest Conference Meet in Watford City which will start at noon on Thursday, May 10, and both coaches are looking for good things from both squads.
“This will be a close preview to what the Region Meet is going to look like. All the teams that are in our Northwest Conference are now in our region with the exception of Velva, who is a member of the conference and also a very good track and field team,” states Brown.
Badlands Conference Meet Girls Division
Asha Smith had a state qualifying time of 5:28.71 in the 1,600 meter run, while McKayla Haugeberg had state qualifying performances in the long jump and javelin for Watford City at the Badlands Conference Meet.
Individual results for the girls team were as follows:
100 meter dash: 8. Ricki Lindley, 13.66.
200 meter dash: 7. Ricki Lindley, 28.31.
800 meter run: 2. Kade Ross, 2:31.25; 5. Asha Smith, 2:37.14.
1,600 meter run: 1. Asha Smith, 5:28.71 (SQ); 4. Kade Ross, 5:56.66.
3,200 meter run: 4. Addison Sundeen, 13:58.84; 5. Bessie Schmitz, 14:13.18; 6. Kara Wold, 14:23.
100 meter hurdles: 3. Brianna Allex, 17.6.
300 meter hurdles: 3. Brianna Allex, 49.71.
400 meter relay: 4. (Kara Langerud, Brianna Allex, Taylor Dwyer, Ricki Lindley), 54.68.
1,600 meter relay: 4. (Kara Langerud, Brianna Allex, Lea Arndt, Kade Ross), 4:21.85.
3,200 meter relay: 2. (Lea Arndt, Addison Sundeen, Asha Smith, Kade Ross), 10:37.38.
High Jump: 4. McKayla Haugeberg, 4’7”; 5. Hayley Moe, 4’7”.
Long Jump: 1. McKayla Haugeberg, 16’7” (SQ); 3. Ricki Lindley, 15’6.5”.
Triple Jump: 2. Kara Langerud, 33’7”.
Discus: 6. Abby Brown, 99’0”.
Javelin: 1. McKayla Haugeberg, 125’6” (SQ); 6. Taylor Dwyer, 101’5”.
Badlands Conference Meet Boys Division
Shawn Fulwider turned in a time of 43.64 to win the 300 meter hurdles at the Badlands Conference Meet.
Individual results for the boys team were as follows:
800 meter run: 3. Guy Ross, 2:08.78.
110 meter hurdles: 2. Shawn Fulwider, 17.55.
300 meter hurdles: 1. Shawn Fulwider, 43.64; 5. Michael Schulz, 47.57.
High Jump: 7. Cole Rolfsrud, 5’4”; 8. Michael Schulz, 5’2”.
Javelin: 7. Reid Brown, 135’5”.
3,200 meter relay: 5. (Shawn Fulwider, Brandon Stoker, Michael Schulz, Guy Ross), 1:40.76.
1,600 meter relay: 4. (Shawn Fulwider, Guy Ross, Cole Rolfsrud, Dillon Smith), 3:45.44.
3,200 meter relay: 2. (Dustin Kleppen, Cole Rolfsrud, Dillon Smith, Guy Ross), 8:56.56.
New Salem Invitational Girls Division
Asha Smith posted state qualifying times of 5:26.78 and 12.09.15 in the 1,600 and 3,200 meter runs, while McKayla Haugeberg had a state qualifying vault of 10’0” in the pole vault to help lead the Wolves girls team to a second place tie at the New Salem Track Meet.
1,600 meter run: 1. Asha Smith, 5:26.78 (SQ).
3,200 meter run: 1. Asha Smith, 12.09.15 (SQ); 7. Addison Sundeen, 13:53.99.
100 meter hurdles: 6. Brianna Allex, 17.24.
1,600 meter relay: 4. (Kara Langerud, Brianna Allex, Bridget Allex, Ricki Lindley), 54.46.
800 meter relay: 8. (Lea Arndt, McKayla Haugeberg, Ricki Lindley, Hayley Moe), 1:55.24.
1,600 meter relay: 3. (Kara Langerud, Asha Smith, Lea Arndt, Hayley Moe), 4:26.86.
3,200 meter relay: 7. (Addison Sundeen, Lea Arndt, Bessie Schmitz, Kara Wold), 11:20.05.
Pole Vault: 1. McKayla Haugeberg, 10’0” (SQ).
Long Jump: 4. Kara Langerud, 15’5.5”.
Triple Jump: 3. McKayla Haugeberg, 33’6.5”.
New Salem Invitational Boys Division
800 meter run: 2. Guy Ross, 2:07.14.
3,200 meter run: 8. Dustin Kleppen, 11:40.92.
110 meter hurdles: 4. Shawn Fulwider, 17.06.
300 hurdles: 3. Shawn Fulwider,  43.89.
800 meter relay: 8. (Shawn Fulwider, Brandon Stoker, Cole Rolfsrud, Guy Ross), 1:38.72.
1,600 meter relay: 4. (Shawn Fulwider, Dustin Kleppen, Dillon Smith, Guy Ross, 3:46.97.
3,200 meter relay: 5. John Meuchel, Joe Meuchel, Dillon Smith, Brandon Stoker), 9:24.11.
Long Jump: 7. Brandon Stoker,  18’4½”.
Triple Jump: 8. Brandon Stoker,  36’11”.
Pole Vault: 7. Logan Gumke, 9’0”; 8. Trevor Alveshere, 9’0”.