taoCMS™ Demo Site: Sports


Home » Sports »

Sports

Wolves run away with Region 7 Track titles

Posted 5/25/11 (Wed)

Wolves run away with Region 7 Track titles

By Neal A. Shipman
Farmer Editor

Watford City’s boys and girls track teams ran away from the competition at the Region 7 Track Meet held this past Saturday at Watford City with the boys team rolling up 223 points to outdistance second place Stanley-Powers Lake by 78 points, while the girls team cruised to an easy title win with 214 points followed by Parshall with 121 points.
The Wolves will be advancing nine boys and 14 girls to the State Class B Track Meet this Friday and Saturday in Bismarck.
Winning regional championship titles for the boys team was Tyler Bates in the 100 meter dash with a time of 11.36; Tyler Flatland in the 400 meter dash with a time of 53.33; Jason Shipman in the 110 meter hurdles with a time of 15.75; Tyler Bates in the 200 meter dash with a time of 23.24; and Brandon Stoker in the pole vault with a vault of 8’0”.
“The conditions on Saturday were the worst that I have ever seen for a state qualifying meet,” stated David Gumke, Wolves’ boys head coach. “But I’m very proud of how the guys competed even in those conditions. Jason Shipman was able to improve his state qualifying time in the 110 meter hurdles.”
Also placing first was the boys 800 meter relay team (Josh Johnson, Jason Shipman, Brice Brenno and Tyler Flatland) with a time of 1:39.00; the 400 meter relay team (Josh Johnson, Jason Shipman, Brice Brenno and Tyler Bates) with a time of 47.89; and the 1,600 meter relay team (Tyler Bates, Curtis Lohse, Cole Rolfsrud and Tyler Flatland) with a time of 3:41.04.
Claiming three regional titles in the girls division for Watford City was Dani Bates in the 100 meter dash with a time of 13.31; Brianna Allex in the 100 meter hurdles with a time of 17.04; Hayley Moe in the high jump with a leap of 4’9”; Fallon Fladeland in the pole vault with a vault of 7’0”; and Abby Brown in the discus with a throw of 99’11”.
“Through the rain and wind, the athletes competed very well during the past week,” stated Greg Brown, Wolves’ girls head coach. “We have 14 different girls competing at the State Meet this weekend, and once you are in, anything can happen.”
While both Watford City coaches know that the times that their athletes have turned in so far are not the best, they know that they will perform better at State.
“We can shock a few people at the State Meet with the athletes we have,” stated Brown. “The girls have all worked hard this season to get to where we are and I feel the State Meet is going to be exciting.”
Tyler Flatland and Marti Quale were named the Region 7 Senior Athletes of the Year while Greg Brown was honored as the Region 7 Girls Coach of the Year.
Region 7 Track Meet - Boys Division
Team Score: 1. Watford City, 223; 2. Stanley-Powers Lake, 145; 3. Williams County, 86; 4. Divide County, 80; 5. Parshall, 74; 6. New Town, 54; 7. Lewis & Clark, 27; 8. Trenton-Trinity Christian, 17.
Watford City individual results:
3,200 Meter Relay: 5. (Dustin Kleppen, Logan Gumke, Brandon Stoker, Dillon Smith), 10:20.32.
300 Meter Hurdles: 2. Jason Shipman, 46.52; 4. Michael Schulz, 51.39; 5. Reid Brown, 52.21; Trevor Alveshere, 53.07; Joseph Meuchel, 54.81.
100 Meter Dash: 1. Tyler Bates, 11.36; 5. Josh Johnson, 12.36.
800 Meter Relay: 1. (Josh Johnson, Jason Shipman, Brice Brenno, Tyler Flatland), 1:39.00.
400 Meter Relay: 1. (Josh Johnson, Jason Shipman, Brice Brenno, Tyler Bates), 47.89.
400 Meter Dash: 1. Tyler Flatland, 53.33; 2. Cole Rolfsrud, 56.64; Curtis Lohse, 58.87; 7. Trevor Alveshere, 1:06.64.
110 Meter Hurdles: 1. Jason Shipman, 15.75; 4. Reid Brown, 19.77; 6. Joseph Meuchel, 21.23.
800 Meter Run: 4. Guy Ross, 2:16.38; 9. Dillon Smith, 2:31.07; 11. Joseph Meuchel, 2:35.03.
200 Meter Dash: 1. Tyler Bates, 23.24; 2. Tyler Flatland, 23.34
3,200 Meter Run: 5. Dustin Kleppen, 12.13.84; 7. Logan Gumke, 13:42.94.
1,600 Meter Relay: 1. (Tyler Bates, Curtis Lohse, Cole Rolfsrud, Tyler Flatland), 3:41.04.
Long Jump: 4. Curtis Lohse, 16’6.5”; 6. Brice Brenno, 15’10”; 7. Brandon Stoker, 15’5”.
High Jump: 2. Cole Rolfsrud, 5’8’; 4. Michael Schulz, 5’4”.
Triple Jump: 2. Curtis Lohse, 37’8”; 3. Brice Brenno, 36’8.75”; 5. Brandon Stoker, 33’6.25”; 6. Reid Brown, 31’4”.
Pole Vault: 1. Brandon Stoker, 8’0”; 2. Guy Ross, 8’0”; 3. Trevor Alveshere, 7’6”.
Shot Put: 13. Jaryn Homiston, 29’2”; 16. Daniel Tank, 26’7.5”; 17. Charles Villanueva, 25’8.5”; 19. Jake Thomas, 24’4”; 20. Keegan Thompson, 23’8.5”.
Discus: 7. Michael Shulz, 81’2”; 8. Daniel Tank, 81’1”; 9. Jaryn Homiston, 77’5”; 15. Keegan Thompson, 64’2”; 16. Jake Thomas, 63’5’.
Javelin: 3. Reid Brown, 113’7”; 10. Jaryn Homiston, 82’10”; 14. Keegan Thompson, 79’1”; 16. Michael Schulz, 62’1.5”; 17. Daniel Tank, 60’6”.
Girls Division
Team: 1. Watford City, 214; 2. Parshall, 121; 3. Stanley-Powers Lake, 95; 4. Divide County, 89; 5. Williams County, 86; 6. Trenton-Trinity Christian, 30; 7. Lewis & Clark, 29; 8. New Town, 24.
Watford City individual results:
3,200 Meter Relay: 3. (Lea Arndt, Kara Wold, Addison Sundeen, Marti Quale), 11:40.18.
300 Meter Hurdles: 2. Brianna Allex, 51.88; 9. Tara Loomer, 1:04.62.
100 Meter Dash:  1. Dani Bates, 13.31; 4. Jayme Johnson, 13.52; 6. Ricki Lindley, 13.74; 7. McKayla Haugeberg, 13.89; 9. Kara Langerud, 14.19.
800 Meter Relay: 1. (Peyton Martin, Dani Bates, Ricki Lindley, Jayme Johnson), 1:56.25.
1,600 Meter Run:  2. Asha Smith, 5:49.05; 6. Tessa Dwyer, 6:22.47.
400 Meter Relay: 1. (Peyton Martin, Dani Bates, McKayla Haugeberg, Jayme Johnson), 53.94.
400 Meter Dash: 2. Kade Ross, 1:05.02; 4. Peyton Martin, 1:09.90; 5. Lea Arndt, 1:11.20; 12. Tara Loomer, 1:16.95.
100 Meter Hurdles: 1. Brianna Allex, 17.04; 2. Marti Quale, 17.06.
800 Meter Run: 2. Kade Ross, 2:42.38; 4. Asha Smith, 2:47.00; 6. Lea Arndt, 2:49.38; 8. Tessa Dwyer, 2:59.30.
200 Meter Dash: 4. Ricki Lindley, 29.05; 5. Jayme Johnson, 29.45; 8. Kara Langerud, 30.40; 9. Hayley Moe, 31.50; 14. Tara Loomer, 34.27.
3,200 Meter Run: 5. Addison Sundeen, 14.35.84; 8. Kara Wold, 15.24.04.
1,600 Meter Relay: 1. (Brianna Allex, Kade Ross, Dani Bates, Marti Quale), 4:33.54.
Long Jump: 2. Kara Langerud, 13’11”; 10. Ricki Lindley, 12’5”; 14. Fallon Fladeland, 11’9.5”.
High Jump: 1. Hayley Moe, 4’9”; 2. McKayla Haugeberg, 4’7”; 4. Amanda Mogen, 4’3”.
Triple Jump: 5. Brianna Allex, 29’3”; 6. Kara Langerud, 29’1”.
Pole Vault: 1. Fallon Fladeland, 7’0”.
Shot Put: 6. Taylor Dwyer, 30’1”; 11. Abby Brown, 27’9.5”; 12. Brittany Taves, 27’0”; 16. Alli Mogen, 25’0.75”.
Discus: 1. Abby Brown, 99’11”; 7. Brittany Taves, 82’8”; 12. Amanda Mogen, 60’1”; 16. Alli Mogen, 51’0”.
Javelin: 4. Taylor Dwyer, 71’2”; 5. Fallon Fladeland, 65’7”; 9. Brittany Taves, 47’1”; 11. Abby Brown, 46’3”.
Prior to the regional meet, the Wolves also competed at the Velva and Dickinson Last Chance Meets in an attempt to qualify athletes for State. Individual times from those meets are as follows:
Velva Last Chance - Girls Division
100 meter dash: Dani Bates, 5th, 13.28; McKayla Haugeberg, 8th, 13.45.
400 meter dash: Asha Smith, 6th, 1:08.87.
1,600 meter run:  Asha Smith, 5th, 5:39.50.
100 meter hurdles: Marti Quale, 3rd, 16.94; Brianna Allex, 7th 17.15.
300 meter hurdles: Marti Quale, 3rd, 48.43; Brianna Allex, 5th, 50.43.
High Jump: Hayley Moe, 3rd, 4’11”; McKayla Haugeberg, 6th, 4’7”.
Pole Vault: McKayla Haugeberg, 2nd, 10’0”; Fallon Fladeland, 4th, 7’6”.
Javelin: Taylor Dwyer, 6th, 91’7”.
400 meter relay:  Watford City (Peyton Martin, Dani Bates, Kara Langerud, Jayme Johnson), 4th, 53.24.
800 meter relay: Watford City (Peyton Martin, Dani Bates, Jayme Johnson, Ricki Lindley), 5th, 1:53.09.
1,600 meter relay: Watford City (Brianna Allex, Dani Bates, Kade Ross, Marti Quale), 3rd, 4:19.09.
3,200 meter relay: Watford City (Lea Arndt, Asha Smith, Kara Langerud, Kade Ross), 1st, 10:15.94, (State Qualifying).
Velva Last Chance - Boys Division
“We had a good day qualifying Tyler Bates in the 100 and 200, and Jason Shipman in the 110 hurdles,” stated Gumke. “Velva’s facility is well protected from the wind. Driving to the meet that day you would think that we were crazy to go to a meet on a day that it was so windy, but Velva’s facility is protected from the wind by all the trees.”
Individuals:
100 meter dash: Tyler Bates, 2nd, 11.44 (State Qualifying).
200 meter dash: Tyler Bates, 1st, 23.24 (State Qualifying); Tyler Flatland, 3rd, 23.74.
400 meter dash: Cole Rolfsrud, 5th, 55.24; Curtis Lohse, 8th, 55.94.
110 meter hurdles: Jason Shipman, 1st, 16.24 (State Qualifying).
300 meter hurdles: Jason Shipman, 1st, 43.74.
High Jump: Cole Rolfsrud, 4th, 5’6”.
Pole Vault: Josh Johnson, 4th, 11’0”; Trevor Alveshere, 8th, 9’0”.
400 meter relay: Watford City (Josh Johnson, Jason Shipman, Brice Brenno, Cole Rolfsrud), 4th, 47.04.
800 meter relay: Watford City (Curtis Lohse, Jason Shipman, Brice Brenno, Josh Johnson), 8th, 1:39.34.
1,600 meter relay: Watford City (Curtis Lohse, Brice Brenno, Guy Ross, Cole Rolfsrud), 3rd, 3:45.74.
3,200 meter relay: Watford City (Dustin Kleppen, Guy Ross, Brandon Stoker, Dillon Smith), 6th, 9:21.94.
Dickinson Last Chance Meet - Boys Division
“We only took six boys to this meet,” stated Gumke. “We were looking to qualify some field events that jumped with the wind.”
200 meter dash: Tyler Flatland, 1st, 22.94 (State Qualifying).
Long Jump: Brice Brenno, 8th, 18’8”.
Triple Jump: Curtis Lohse, 5th, 39’11”; Brice Brenno, 7th, 39’4”.
Pole Vault: Josh Johnson, 3rd, 11’0”; Guy Ross, 8th, 9’0”.
400 meter relay: Watford City (Tyler Flatland, Cole Rolfsrud, Brice Brenno, Josh Johnson), 1st, 46.62.